Türkiye Tırmanış Rotaları Rehberi

Kullanıcı Girişi

RotalarTırmanışlarEtkinliklerAlanlarBölgelerDağlarYerlerTırmanıcılarKulüplerFotoğraflarHakkımızda

Kulüp Bilgileri

Ad:Anadolu Dağcılar Birliği
Kısaltma:ADB
Tür:Dernek
Kuruluş Tarihi:1975
Ülke:Türkiye
İl:Ankara
Durum:Kapalı

İletişim Bilgileri

Adres:-
Telefon:-
Faks:-
E-posta:-
Web Adresi:-

Açıklama

Anadolu Dağcılar Birliği, ülkemizde duvar tırmanışları başta olmak üzere tüm teknik tırmanışların ve tabiiki spor tırmanışın da tartışmasız öncüsüdür.

1975'de bir grup ODTÜ'lü ve Mülkiye'li öğrenci tarafından, "Kayada Karda ve Buzda Çağdaş Tırmanışlar Yapmak" amacıyla kuruldu. Kuruculara göre çağdaş olmayanlar, o zamanlar Bozkurt Ergör başkanlığındaki TDF ve yeterince radikal olmayan ODTÜ DKSK'ydı. ADB, dağcılık gruplarında grup içi hiyerarşiye ve disiplinine de şiddetle karşıydı. ADB'nin bu duruşu tüm yaşamı boyunca devam etti.

ADB o yıllardaki kulüplerden hatta bugünkü birçok kulüpten farklı olarak bir çeşit "bireysel özgürlük" kulübüydü, hiçbirşey zorunlu değildi, üyeler tırmanış projelerini ve partnerlerini kendileri seçerlerdi. Derneğin bu projelere katkısı o zamanlar altın değerindeki teknik malzeme olurdu. Genel kural olarak dağdaki başarı ADB'ye başarısızlıklar ise üyelerin şahısına mal edilirdi. Dernek 20 yıllık tüm yaşamı boyunca sadece 4 ortak kamp organize etti. Bu kamplar tüm üyelerine açıktı.

ADB, klasik anlamda bir dağcılık kulübü değil, "Dağcılar Birliği"ydi. Yani üyelerinin daha önceden dağcı olmaları gerekirdi. Uygulamada ise üye adayı 2-3 yıl kadar tırmanışlara dernek üyeleriyle beraber katılır bu süre sonunda yönetim kurulunda üyeliği tartışılır ve uygun görülürse kendisine bir davetiye gönderilirdi. Derneğin genelini ilgilendiren kararlar ilgilenen tüm üyelerin katılımıyla alınırdı.

1995'te kendini kapatan ADB'nin dağcılığımıza getirmiş olduğu en önemli farklılık dağcılık anlayışı boyutundadır. Dağcılıkta bireyselliğin ön plana çıkartılışı, etik değerlere saygı, dağcılığı spor olarak algılama, her zaman daha zor olanı yapmaya duyulan istek, çağdaş dağcılığı takip etme için gösterilen çaba bu anlayışın bileşenleriydi.

Kaynak: Anadolu Dağcılar Birliği Facebook Sayfası (10/08/2010)

Şubeler

Kayıtlı şube bulunmuyor.

Etkinlikler

Kayıtlı etkinlik bulunmuyor.

Üyeler

NoAdSoyadKulüpDoğum TarihiÜlkeCinsiyet
1.BülentKaleADB-TürkiyeErkek
2.MuratYıldırımADB-TürkiyeErkek
3.OğuzUncuADB-TürkiyeErkek
4.ÖmerTüzelADB-TürkiyeErkek
5.RecepÇatakADB-TürkiyeErkek
6.SeyhanÇamlıgüneyADB-TürkiyeErkek
7.ÜmitGençADB-TürkiyeErkek