Türkiye Tırmanış Rotaları Rehberi

Kullanıcı Girişi

RotalarTırmanışlarEtkinliklerAlanlarBölgelerDağlarYerlerTırmanıcılarKulüplerFotoğraflarHakkımızda

Tırmanış Bilgileri

Alan:Narlıdere
Rota:Mağara
İniş Rotası:Mağara
Etkinlik:-
Tarih:2011/06/11 13:30 – 2011/06/11 16:00, 1.5-2 saat
Özellikler:-

Ekip Üyeleri:
Caner Alpay (BUDAK)Demir Aydemir (BUDAK)

Açıklama

Narlıdere Mağara - Geleneksel Tırmanış

Rota : Narlıdere Mağara / Geleneksel 2 ip boyu

Zorluk : 5 / 5+

Türü : Yaz tırmanışı

Tarih : 11 Haziran 2011

Hava durumu : Parçalı bulutlu, 5-10 dk sağanak yağış.

Teknik Malzeme : 60 mt. tam ip, 14 frend, 15 stoper, 5- 6 adet karabina, bir kaç adet perlon , 4-5 yardımcı ip ve genel malzemeler kask ve emniyet kemeri.

Süre : Ortalama 2,5 saat

Ekip : Caner ALPAY, Demir AYDEMİR

Aksaklıklar : İletişim problemi / Telsizle giderilebilinir:)

Öneriler : Tırmanış sırasında mutlaka bir telefon yada telsiz bulundurmalı.

Rapor :

Sanırım aksiyonsuz bir faaliyetimiz olmayacak:) Saat 11 sularında Bursa (bulvar tarafında) Demir Aydemir ile buluştuktan sonra narlıdere köyüne doğru yola koyulduk. Yaklaşık yarım saat sonra köye ulaştık. Biraz oyalandıktan sonra aracımızı parkederek rota dibine doğru yola koyulduk. Rotalara normal patikadan gitmek yerine Jeep yolunda biraz yükselerek rotalara doğru yönelmeye çalıştık. Kendimizi sık çalılar bulunan patikasız iğrenç bir noktada bulduk. Sanırım bu benim kaderim:) Oysaki Traktör yolunun başından tabelaların yönledirmesiyle rahatlıkla ulaşabiliyorduk. Rotanın dibine vardığımızda ve hazırlıkları yaptığımızda saat 13 olmuştu.

1. İp Boyu (5 / 5+) : Rota, her ne kadar duvarın dibinden malzeme yerleştirilerek çıkılacak gibi olsada, yaklaşık 10 mt boyunca, ağaca kadar 3-4 derecelik tırmanışla çıktıktan sonra, frend ve stoperle kurduğumuz emniyet noktasıyla tırmanışa başladık. Lider olarak girdiğim ilk ip boyunda, güzel bir çatlak hattı tekrar önümdeydi(daha önce ilk ip boyunu artçı olarak çıkmıştım). 2-3 mt. de bir frend ve stoper yerleştirerek rotada ilerledim. Ayrı noktalarda, iyi yerleştirilmiş 2 adet eski sikkeyide kullanarak rotayı tamamladım. Mağaraya ulaştığımda Demir AYDEMİR i almak için hazırda bulunan iyi yerleştirilmiş 2 adet sikke ve 1 kumsaatini kullandım.

2. İp Boyu (5+ / 6-): Daha önce okuduğumuz bir raporda 2. ip boyunda ilk 8 mt. malzeme yerleştirme sıkıntısının olduğunu öğrenmiştik. fakat ilk 3mt.yi geçtikten sonra ufak bir stoper yerleştirdim. Bol frend ve stoperle vadideki çalışmalarda kullanılan rahatsız edici iş makinelerinin sesinde ilerledim. 10 mt. sonra ufak bir sette, bir sikke yerşleştirilmiş ve yeni sayılabilecek uzunca bir kırmızı perlon vardı. Bunuda kullanarak hattı tamamladım. Yaklaşık 50 mt sonra ipin bittiğini düşünerek gördüğüm ağaç yerine bulunduğum sette 2 adet stoper ve bir frend ile kurduğum istasyona Demirin gelmesini bekledim. Demir geldikten sonra büyük ağaçta bir adet perlon bırakarak mağaraya doğru inişe geçtik. fakat 60 mt ipin yetmediğini görerek inişi tamamlamadan bahsettiğim kırmızı perlona inerek oradanda tekrar mağaraya ulaştım. Aşşağıda (köyde) bizi izleyen ilginç vatandaşların bakışlarıyla rotaya girdiğimiz noktadaki ağaca vararak tırmanışımızı bitirdik.

Fotoğraflar


1.