Türkiye Tırmanış Rotaları Rehberi

Kullanıcı Girişi

RotalarTırmanışlarEtkinliklerAlanlarBölgelerDağlarYerlerTırmanıcılarKulüplerFotoğraflarHakkımızda

Tırmanıcı Bilgileri

Ad:Uğur
Soyad:Uluocak
Doğum Tarihi:1962
Ülke:Türkiye
Cinsiyet:Erkek
Kulüp:İstanbul Teknik Üniversitesi Dağcılık Klübü (İTUDAK)

Kulüp Geçmişi

Başlangıç:BitişKulüp:
19842003İstanbul Teknik Üniversitesi Dağcılık Klübü (İTUDAK)

Açıklama

1962'de Ankara'da doğdu. Saint Joseph Fransız Lisesi'nde ve İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nde okudu. Dağcılığa 1984 yılında İTÜ Dağcılık Kulübü'nde başladı. Müsabaka bazında 4 sene kürek, 8 sene orta mesafe ve uzun mesafe koşu ve ömrünün son 2 yılında dalış ve bisiklet ile ilgilendi. Dünya çapında ünlü bir dağcı olarak bir çok öğrenciyi eğitti.

1999 yılından itibaren Atlas dergisinde fotoğrafçılık, yolculuk koordinatörü ve editörlük görevlerini üstlendi. Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü'nde araştırma görevlisiydi. 5 dil bilen ve faal bir Türkiye Komünist Partisi üyesi olan Uluocak Türk dağcılık çevresince entelektüel kişiliğiyle bilinirdi.

Uğur Uluocak 2 Temmuz 2003'te Kırgızistan'daki Ala Archa Sıradağları'ndaki Teke Tor tırmanışı sonrası inerken tutunduğu bir kayanın kırılmasıyla 4200 metre(?) aşağıya düşerek hayatını kaybetti. Cesedi takım arkadaşları Haldun Ülkenli ve Alper Işın Duran tarafından bulundu ve naaşı Türkiye'ye getirildi. Uluocak, Ali Kepenek'ten sonra yurtdışında bir dağa tırmanırken hayatını kaybeden ikinci Türk dağcıdır.

Kaynak: Wikipedia

Tırmanışlar

Kayıtlı tırmanış bulunmuyor.